С изложба на 20 съвременни художници и скулптури от света се открива столичната галерия „Риволи“. Първата експозиция в новото пространство е озаглавена „Началото“, съобщават от екипа.
Посланиците на Германия и Франция в страната ни - Ирене Мария Планк и Жоел Мейер, заедно с кмета на Ловеч Страцимир Петков откриха първото издание на фестивала на побратимените градове - Twin Towns Festival Lovech 2024.
Форумът, който започна вчера, представя културата и духа на три побратимени града – Ловеч в България, Лавал във Франция и Ерфурт в Германия.
Под звуците на Общинския духов оркестър и сред къщичките, посветени на трите националности, официално бе дадено началото на фестивала в стария квартал „Вароша“.
Кметът на Ловеч Страцимир Петков приветства гостите и разказа, че идеята за фестивала е от години, като е възникнал като частен, малък празник.
„Сега за пръв път, тук във „Вароша“, споделяме приятелството, европейските ценности, показваме нашите общи и различни черти – национални, местни,
Изложба батик на бивши и настоящи ученици от студио „Рениарт“ откриха в художествена галерия „Кутловица“ в Монтана.
Експозицията откриха синът на основателката на студио "Рениарт" Рени Петрова - архитект Момчил Владимиров, и художничката и артпедагог в студиото - Таня Василева.
Изложбата се състои от 47 творби, създадени на четвъртия пленер по батик, проведен през това лято от студио „Рениарт“.
Картините се продават с благотворителна цел. Част от средствата от продажбата им ще бъдат предоставени на "Рениарт" в помощ на талантливи деца, които нямат достатъчно средства, и за подпомагане дейността на студиото.
Експозицията ще остане в художествена галерия „Кутловица“ до края на месеца.
Деветото издание на фестивала на стъклото „Стъклена плетеница“ започна днес в Музея на архитектурно-историческия резерват (МАИР) „Боженци“.
Той ще продължи до 4 август.
На територията на МАИР „Боженци“ са разположени три обекта. Под навеса на менгема е ателието на Деница Венкова, която представя гравиране върху стъкло. Експериментиращата в сферите стъклопис, керамика и арт фотография Неда Личева посреща почитателите на рисуването наопаки в двора на къщата музей „Баба Райна”. Работилницата за класически витраж е разположена в изложбената зала на Старото школо.
„Интересът към фестивала е голям. През годините се увеличава броят на посетителите“, каза Анастасия Тонкова, част от екипа в работилницата за класически витраж. Според нея няма предпочитания между трите обекта и всички са еднакво ангажирани.
„За девета година сме участници във фестивала. За то
Членовете на кейпоп групата "Стрей кидс` станаха глобални посланици на марката "Томи Хилфигър", съобщи Ройтерс.
Осемчленната момчешка група е и първата банда от Южна Корея, посетила престижното събитие "Мет гала" през май в Манхатън.
Създадохме специален лейбъл - "Томи Хилфигър и "Стрей кидс", това е един от най-вълнуващите проекти, по които сме работили досега, каза дизайнерът пред Ройтерс преди модното си шоу в неделя.
През миналата година около трийсет звезди на кейпопа станаха лица на различни модни марки, включително на "Версаче", "Диор", "Луи Вюитон", "Гучи", Прада".
Популярността на представителите на южнокорейския поп води до въздействие, значително по-голямо от това на западните знаменитости. Звезди като "Стрей кидс" са сред най-дългоочакваните гости на ревюта и седмици на модата. Всяка група има свой собствен стил, модата е
Организацията на ООН за наука, култура и образование (ЮНЕСКО) обяви, че поставя 34 културни обекта в Ливан, застрашени от израелски бомбардировки, под "временна засилена защита" и отпуска спешна финансова помощ за спасяване на културното наследство на страната, предаде АФП.
Тези обекти "сега се ползват с най-високо ниво на защита срещу нападения и използване за военни цели", се казва в разпространено съобщение.
"Неспазването на тези клаузи би представлявало сериозно нарушение на Хагската конвенция от 1954 г. (за защита на културните ценности при въоръжен конфликт) и би дало възможност за съдебно преследване", предупреди ЮНЕСКО.
Израел нанася удари от 23 септември срещу ливанското шиитско ислямистко движение "Хизбула", припомня АФП.
Сред включените в списъка археологическите обекти са Баалбек и Тир, близо до които неотдавна имаше удари, казват от Ю
„Тази изложба е не само празник на модерното изкуство, но и на разнообразието от стилове и творчески подходи“, разказват домакините. Сред авторите, чиито творби ще бъдат изложени, са Тилман (Tilman), Ксавие ван Уелсен (Xavier van Walsen), Гунар Зил (Gunnar Zil), Бразо (Brazo), Касай Масана (Kasai Masana), Питър Робърт Кейл, Норман Геко (Norman Gekko).
От екипа на галерия „Риволи“ разказват, че идеята за нейното откриване се ражда от любовта на нейния създател към модерното изкуство - лекаря д-р Николай Болтаджиев. „Подборът отразява различни съвременни стилове и открива поглед към най-актуалните посоки в изобразителното изкуство“, казват още организаторите.
/ВСР
Моят дълъг и шарен живот, преминал през монархия, социализъм и демокрация, ме е научил да посрещам с малко скептична дистанция наказанията и наградите, с които съм бил удостояван.
Знам, че и наказанията, и наградите често пъти са незаслужени. Това е част от словото на Христо Ганев при получаване на наградата „Св. Паисий Хилендарски“ на 15 ноември 2011 г. – за изключителния му принос за духовното, гражданското и художественото изграждане на българското филмово изкуство и за неговото международно признание.
Днес се навършват 100 години от рождението на писателя, режисьор и сценарист.
„Вълшебното куфарче, свързано с интернет, претъпкано с всестранна информация и знания, е бездушно и студено. То е памет, но не и мисъл, не сърце, не душа. Както някой беше казал – културата е това, което остава у човека, когато забрави всичко, което е прочел...“, казва
Съвместна изложба на Мариана и Пламен Петкови и среща с писателката Галина Танева ще има в Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров" на 5 ноември, съобщиха от културната институция.
В Изложбена зала на библиотеката ще бъде представена експозиция, в която се включват двадесет и пет живописни пейзажа и композиции на Мариана Петкова, обединени под наслова „Визуално пътуване“ и тридесет пана метален релеф на Пламен Петков, представящи под наслов „Лятно слънце и море“ алегорични женски фигури, които носят идеята за красотата на жената в древността и наши дни, допълват от екипа на библиотеката.
Двамата художници са известни шуменски творци с многобройни самостоятелни изложби и участия в международни и национални биеналета, пленери и колективни експозиции. Инициатори и съорганизатори са на Националния артпленер в с. Салманово. Мариана Петкова работи
В новото културно пространство в Свищов, наречено Хъб за идеи и култура, ще се състои седмица, посветена на фотографията. Зад проявата стоят организаторите на фестивал „Реката“ в града, като седмицата на фотографията е част от тазгодишната програма на фестивала.
До 11 август всеки ден ще има различни прояви под надслов "Фотографията отблизо".
Днес фотографът Свилен Начев, съосновател на фотографския образователен проект Street Photo Lab и член на международния фотографски колектив Full Frontal Flash, показа първата снимка в историята на фотографията, направена от френския изобретател Жозеф Ниепс през 1826 г. Той разказа какви са причините за създаването на фотографията и посочи, че за разлика от снимката, рисунката не може да бъде действителност, тя е някакъв тип интерпретация. Фотографията е нужна, за да има абсолютна достоверност. При нея образът е точно такъв,
Със спектакъла "Опит за летене" - по Йордан Радичков, Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе ще открие новия творчески сезон.
Премиерата ще се състои на 13 септември тази година в Доходното здание в града, съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев.
Режисьор на постановката е Недялко Делчев, сценограф е Борис Хаджигеоргиев, композитор е Пламен Мирчев-Мирона, а видеото е на Димитър Сарджев. В спектакъла участва почти цялата трупа на Русенския театър, като гост е актьорът Алексей Кожухаров.
Програмата през идния месец включва и "Духът на поета", като представлението ще се играе на 19 септември и е посветено на Деня на независимостта на България - 22 септември. Режисьор е Ивайло Ненов, сценографията и костюмите са на Петя Боюкова. Музиката е на Пламен Мирчев-Мирона. Участват актьорите Кадри Хабил, Милен Димитров и Борислав Апостолов.
Втората п
Шестнадесетото издание на Летните празници на изпятата поезия "Солени ветрове" ще се проведе на 23 и 24 август на открита сцена "Охлюва" в Бургас, съобщават органзиаторите.
Регистрирани за участие в предстоящото издание на фестивала на бардовете са 26 индивидуални изпълнители и пет дуетни формации на поети с китари. Очакват се и международни участници от Италия и Русия.
Фестивалът дава трибуна на творци, които имат възможност да представят своето изкуство, но и да участват в конкурсната програма. Тази година участниците са предимно млади таланти, подкрепени от бургаски бардове и групи, допълват органзиаторите.
Фестивалът е разделен на три части. Представителните са две - едната е озаглавена „Песента на барда” и представя изпълнения на авторски песни както на утвърдени наши бардове, така и на хора, които тепърва ще се доказват в